Jak často věnujete pozornost svým chodidlům či celým nohám? Denně, týdně, měsíčně….. Nosí nás přeci celý život. Ráda se s Vámi podělím o tipy z knihy “Zdravá chůze po celý život”.

Pokud Vás již nějaké problémy s nohama trápí a ještě stále otálíte s návštěvou odborníků (praktického lékaře, ortopeda, podologa, fyzioterapeuta), zkuste samoléčení pomocí gymnastiky nohou. V knize naleznete obecné rady k chůzi a běhu, ale i několik speciálních cviků na vbočenou či plochou nohu, halluxy, patní ostruhy, achilovu patu, artrózu nebo varixy. Cvičení je dobré zařazovat do běžného života například při čištění zubů, stání v tramvaji, atd.

Knihu jsem si půjčila z knihovny a doporučuji ji přečíst každému, především maminkám malých dětí a zkontrolovat jim nožky a občas si s nimi zacvičit třeba na schodech či s míčkem. Dobrá je i stimulace plosky nohou v různém terénu (písek, kamínky, tráva). Vhodné jsou i masáže nohou a to nejen reflexní, které uleví nohám, tělu a orgánům, ale i obyčené promnutí plosky, jemné kroucení (tzv. vlna) či kroužení v kotníku. Výborným cvičením na protažení achilovky a celého lýtka je stoj na kraji schodu a postupné zdvihání na špičky a pomalé spouštění ještě níž než je schod. Velkou službu udělá i stání na dvou či jedné noze na měkké nestabilní podložce – krásně pracují a posilují svaly chodidla i nohy. Já sama se snažím cviky zaměřené především na chodidla (malé kůstky a měkké tkáně) zařazovat do svých lekcí jógy.

Starejme se o své nohy, choďme pravidelně na procházky nebo běhejme pár kilometrů, uděláme tak službu nejen svým nohám, svému tělu, ale i svému srdci a mysli.

Tak pojďme do terénu!